Ana Sayfa | Künye | Foto Galeri | Üye Giriş / Kayıt | Yayın Akışı | İletişim |
Ekonomi
gündem
EN ÇOK İZLENENLER
İntertek 100 ülkede faaliyetine devam ediyor.
7994 İzlenme
Sabrino Mobilya büyümeye devam ediyor
7723 İzlenme
Yükselen Değerler'de Polonya ele alındı.
7672 İzlenme
Dr.Dario A. Corbetta İtalyanlar üretimde kendi evlerine dönüyor.
7448 İzlenme
Kıral Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kıral firmanın gelişim sürecini anlattı.
7358 İzlenme
Ana Sayfa > Ekonomi > Avrupa Türkiye'yi hedefine aldı.
Avrupa Türkiye'yi hedefine aldı.
İzlenme : 1825
Tarih : 14/10/2016 - 04:40
Link Ver :
Paylaş : Facebook - Twitter ...

Avrupa Komisyonu'na göre, Türk pazarının yeniden açılması, dana eti sektöründe Topluluk ülkeleri ile ticaret dinamiğini geliştirmekte belirleyici bir etkiye sahiptir. Türk ithalatçılar; tadını, üretim sürecinin her aşamasındaki kısıtlayıcı kuralları ve cazip kalite-fiyat ilişkisini takdir ederek gittikçe daha sık Avrupa etini tercih eder. Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ticaret platformu oluşturmayı hedefleyen “Avrupa'nın tadına bak” kampanyası, bu alanda uzun vadeli işbirliği yapmak için bir şans olabilir.

Türkiye, Lübnan dışında, AB ülkelerinin canlı hayvan ihracatı için en önemli ülkelerinden biridir. Söz konusu pazarın 2015 yılında yeniden açılması, canlı hayvan ihracatını %60 seviyesine artırmayı sağlamıştır. 2016 yılının ilk yarısı (2015 yılının aynı dönemine göre) Avrupalı üreticiler için neredeyse %72 düzeyinde ihracat artışını kaydederek daha olumlu geçmiştir. Avrupa Komisyonu’nun tahminlerine göre, izleyen yıllarda Türkiye ile ticaretin dinamiği yavaş yavaş azalacak, çünkü Türk çiftçileri üretim kapasitesini artırarak yerli dana eti fiyatını düşürecektir. Ayrıca ticaret, beklenen kayıplara rağmen, yılda 130.00 tondan daha fazla[1] yüksek düzeyde olacaktır. Uzun vadeli işbirliği korumasında “Avrupa'nın tadına bak” kampanyası yardımcı olacaktır.

Türk girişimcilerine, medyasına ve tüketicilerine yönelik kampanya faaliyetleri Avrupa dana eti konusu kamuoyu tartışmalarında ayrılmaz bir parçası haline gelerek ticaret alanında sürekli ilginin artmasını sağlayacağını ummaktayız. Modern, talepkâr tüketiciler üreticilerden yüksek kaliteli ürün bekledikleri için kampanyanın her aşamasında Avrupa dana etinin görsel ve duyusal faydalarının yanı sıra, uygun yumuşaklığı, rengi ve sululuğunu vurgulamaktayız. Artan et ihracatımız Türk ithalatçılar ve tüketicilere bize karşı duydukları güvenin en belirgin delilidirdiye “Avrupa'nın tadına bak” kampanyasının organizatörü, “Polonya Et Derneği” Başkanı Witold Choiński vurguladı.

Et lezzetliliği, genellikle hayvan ırkı, besleme yöntemi, kas türü ve olgunlaşma işleminin gidişatının yanı sıra, depolama koşulları ve kullanılan ısıl işlem yöntemine bağlıdır. Müşteri satın alma aşamasında Avrupa dana etini seçerken sıkı standartlar ve üretim şeffaflık zorunluluğu sayesinde etin uygun değerlere sahip olduğundan emin olabilir. Avrupalı çiftçiler için AB yapılarınca oluşturulan sıhhi ve üretim şartlar, aynı zamanda benzersiz bir rekabet avantajı oluşturmak ve Türkiye gibi pazar temsilcileri ile uzun vadeli iş ilişkileri kurmak için bir fırsattır.

Önümüzdeki yıllarda “Avrupa'nın tadına bak" kampanyası gibi Avrupa dana etinin değerlerinin bilincini oluşturmayı ve ticareti destekleyen faaliyetleri birleştirme ve belirli pazarlar arasındaki ekonomik engelleri kaldıran aktif müzakereleri yürütme, yüksek kaliteli dana etinin, Avrupa ihracatının geleceğini teşkil edebilirdiye “Avrupa'nın tadına bak” kampanyasının organizatörü, “Polonya Et Derneği” Başkanı Witold Choiński özetledi.

 

Kampanya ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.avrupanintadinabak.euweb sayfamızı ziyaret ediniz.

 

 

 

 

 

”Avrupa’nın tadına bak” adlı kampanya

 

Avrupa'nın tadına bakadlı kampanya, Türkiye çapındaki taze, soğutulmuş veya dondurulmuş dana eti ve bu et ile işlenmiş ürünler hakkında tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerini kapsamaktadır. Girişimin ana hedefleri, Avrupa dana eti ve onun ile yapılan ürünlerin pazarını genişletmek ve kapsamlı bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri sağlayarak Avrupa etinin olumlu imajını oluşturmaktır. Kampanya organizatörleri, Avrupa Birliği menşeli olan ürünlerinin yüksek kalitesini ve AB et üretimini karakterize eden sıkı hijyen ve güvenlik kurallarını vurgulamaktadır.
Kampanya hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://www.avrupanintadinabak.eu/

 

 

 

Tarım Piyasası Kurumu

 

Tarım Piyasası Kurumu (ARR), 1990 yılında tarım piyasasını stabilize etmek ve tarımsal üretimden elde edilen geliri korumak amacıyla kurulmuştur. 1 Mayıs 2004 yılından itibaren kurum, Ödeme Ajansı statüsüne sahiptir ve AB mevzuatına uygun olarak faaliyet göstermektedir. Kurumun 16 bölge şubesi mevcuttur ve AB Ortak Tarım Politikası’nın seçilen mekanizmalarını yönetmekte ve uygulamaktadır.

Tarım Piyasası Kurumu, "Avrupa’nın tadına bak" adlı tanıtım ve bilgilendirme kampanyasını denetlemektedir.

Tarım Piyasası Kurumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://www.arr.gov.pl/

 

Polonya Et Derneği

 

Polonya Et Derneği, et endüstrisi işletmelerine adanmış bir Polonya kurumudur. Kuruluş, 20 yılı aşkın bir süredir yaklaşık 60 büyük ve orta ölçekli et tesisi ile et endüstrisi için çalışan şirketleri bir araya getirmektedir.

Polonya Et Derneği, Polonya'daki tek bir kurum olarak Avrupa sektör örgütü olan UECBV'nin (Avrupa Canlı Hayvan ve Et Ticareti Birliği) üyesidir.Örgütün ana görevi, bağlı kuruluşların ekonomik çıkarlarını temsil etmek ve ekonomik faaliyet kapsamında uygulanan etik ilkeleri geliştirmek ve yaygınlaştırmaktır. Böylece, Polonya Et Derneği kalkınma için uygun koşulların yaratılmasına katkıda bulunmakta ve üyelerinin ekonomik girişimlerini desteklemektedir.

Polonya Et Derneği, Türkiye'de gerçekleşen "Avrupa’nın tadına bak" adlı kampanya tanıtım kampanyasının yapılmasını teşvik eden ve öneren bir kuruluştur.

Polonya Et Derneği hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://polskie-mieso.pl/

 

Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Birliği dana eti pazarı için tahminleri

 

2016 yılının ilk yarısında dana eti üretimi ve ihracatı alanında elde edilen sonuçları, Avrupa Komisyonu umut verici olarak kabul etmiştir. 2016 yılının ilk dört ayında AB'de dana eti üretimi, 2015 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, %2 olarak artmıştır. Özellikle en büyük artış AB-N13 ülkelerinde %13 seviyesine ulaşarak görülmüştür. Yıllık bazda üretimdeki artış 2016 yılının sonuna kadar %2,2 seviyesinde olacağı ve 2017 yılın başında %2,4 seviyesinde devam edeceği tahmin edilmektedir. Söz konusu olumlu sonuçlardan kesim hacminin artırılması ve canlı hayvan ihracatının dinamik geliştirilmesi sorumludur. Sadece 2016 yılının ilk çeyreğinde, 2015 yılının aynı dönemine göre, %30 olarak artmıştır. En popüler ihracat hedefleri arasında Türkiye (100.000 adet) ve Lübnan (45.000 adet) bulunmaktadır. Bu bölgedeki dana eti için yüksek talep nedeniyle Avrupa Komisyonu'nun 2016 yılında canlı hayvan ihracatı yine %12 olarak artarak, 2017 yılında 200 000 ton seviyesinde istikrara ulaşacağı öngörülmektedir. Ayrıca, 2016 yılının ilk çeyreğinde, Avrupa dana eti ihracatında tam %10 olarak artış kaydedilmiştir. Fiyat açısından tüm büyükbaş hayvan kategorilerde düşüş gözlenmiştir. Böylece süt endüstrisinin yeniden yapılandırılması ile dana eti fiyatları üzerinde önemli bir düşüş kaydedilebilir. Uzun vadeli perspektifte, başta Asya ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından oluşturulan ve yakın gelecekte fiyatlarında istikrar sağlayabilen yüksek talebi beklenir[2].

 


 

[1]Short-Term Outlook for EU arable crops, dairy and meat markets in 2016 and 2017, Winter 2016

 

 

[2]European Commission, Short Term Outlook for EU arable crops, dairy and meat markets – Summer 2016

YORUMLAR
Henüz Yorum Yapılmamış
İLGİLİ VİDEOLAR
Kapsan Kaplama
Ekonomi
2008 İzlenme 0 Yorum
Modelin Mobilya hamle yapmaya devam ediyor.
Ekonomi
3078 İzlenme 0 Yorum
Antik Concept ürünleriyle fuarda göz kamaştırdı.
Ekonomi
1473 İzlenme 0 Yorum
İmob'da Kazakistan ülke sunumu yapıldı
Ekonomi
1224 İzlenme 0 Yorum
Suudiarabistan'lı firma Türk Partner arıyor.
Ekonomi
1293 İzlenme 0 Yorum
İmob Fuarında İstanbul Valisi Vasip Şahin açılış konuşması yaptı. Ayrıntılar..
Ekonomi
1518 İzlenme 0 Yorum
İmob'da açılış konuşmalarında ekonomi yönünde mesajlar verildi
Ekonomi
1396 İzlenme 0 Yorum
İmob 2017 için başarılı bir açılış töreni yapıldı.
Ekonomi
1402 İzlenme 0 Yorum
Sabrino Mobilya büyümeye devam ediyor
Ekonomi
7723 İzlenme 0 Yorum
Pyramid Fuarcılık Fas'ta düzenleyeceği evtekstil fuarında iddialı.
Ekonomi
1764 İzlenme 0 Yorum
Avrupa Türkiye'yi hedefine aldı.
Ekonomi
1825 İzlenme 0 Yorum
Yenliklerle dopdulu.
Ekonomi
1827 İzlenme 0 Yorum
Copyright © 2011 Mobilya Televizyonu
Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede Network Yazılım altyapısı kullanılmıştır

Evden eve nakliyat Esenler Evden Eve NakliyatGaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat